ABC zakładania firmy
firma

ABC zakładania firmy

Jeśli chcemy założyć własną działalność gospodarczą, mamy pomysł i chęci ale nie wiemy jak się do tego zabrać, to nie ma obaw. W dzisiejszych czasach założenie firmy jest bardzo proste, nie wymaga ton dokumentacji czy wielu godzin spełnionych w urzędach. Wiele spraw załatwimy również przez internet co jeszcze bardziej nam to ułatwia.

Poza tym jeśli mamy wątpliwości lub chcemy się dowiedzieć czegoś dodatkowego możemy skorzystać z pomocy doradców. Aby jednak już zacząć składać odpowiednie dokumenty musimy podjąć decyzję, jaki rodzaj firmy będziemy prowadzić. Czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka cywilna, osobowa czy kapitałowa ? Wybór ten jest uzależniony od tego czy będziemy jedynymi właścicielami czy będzie ich kilku oraz sposób jej finansowania i prowadzenia.

Przed podjęciem decyzji należy dobrze się zastanowić i rozważyć wszelkie za i przeciw. Kolejną sprawą po dokonaniu wyboru jest składanie odpowiednich dokumentów. Najważniejszy z nich wypełnimy w Urzędzie Gminy. Jest to CEIDG-1. Określamy tam dane właściciela, dane firmy, oraz wskazujemy formę opodatkowania. Za pomocą tego wniosku możemy również wnieść o wpis i nadanie numeru REGON, zgłoszenie do urzędu skarbowego. Wypełniony druk możemy dostarczyć elektronicznie, listwo lub osobiście. w przypadku spółek cywilnych każdy wspólnik dostarcza swój dokument osobiście. Po zarejestrowaniu firmy udajemy się od urzędu skarbowego aby zarejestrować się jako płatnik VAT. Wypełniamy w tym celu dokument VAT-R. Należy również dopełnić formalności z ZUS-em. Nie konieczne jest składanie specjalnego wniosku, chyba że nie został on dołączony do druku CEIDG. Wtedy musimy złożyć stosowne dokumenty w terminie 14 dni.

To jest już koniec formalności. Jesteśmy pełnoprawnymi przedsiębiorcami. Prawda że nie jest to nic trudnego i nie wymaga wielu formalności ? Państwo starało się aby te dokumenty były jak najprostsze aby nie sprawiać i nie zniechęcać nowych przedsiębiorców do rozwijania własnych firm które zresztą wpływają na rozwój państwa.

Photo by rawpixel.com from Pexels