Własna działalność gospodarcza jest coraz częściej wybieraną formą zarobkowania. Przyciągają do niej lepsze niż na etacie zarobki, niezależność i elastyczne godziny pracy. Jeśli ktoś decyduje się na tę ścieżkę, drugim krokiem, zaraz po zdecydowaniu się na charakter działalności, jest napisanie biznesplanu.
Z pojęciem biznesplanu każdy zetknął się przynajmniej raz w życiu. Zadaniem tego dokumentu jest oszacowanie, na ile opłacalna będzie działalność. Obecnie większość firm upada w ciągu pierwszych dwóch lat istnienia, do czego najbardziej przyczynia się właśnie brak sensownego rozplanowania na samym wstępie. Przyrządzenie biznesplanu ma jednak sens nie tylko przed założeniem nowej działalności, ale także w przełomowych dla niej momentach, np. kiedy zarząd firmy decyduje się na zmianę jej profilu, wejście na zagraniczny rynek, przygotowanie pod nowy typ klienta lub jej sprzedaż.
Cele biznesplanu można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne to te, które są istotne dla samego zakładającego działalność – ogólnie mówiąc jest to odpowiedź na pytania, czy będzie ona rentowna, jakich nakładów inwestycji wymaga oraz kiedy i jakich zysków można się po niej spodziewać. Cele zewnętrzne to te związane z finansowaniem działalności przez inne podmioty. Chodzi tutaj o przekonanie np. banku udzielającego kredytu albo potencjalnego inwestora do wyłożenia środków.
W skład biznesplanu wchodzi wiele elementów z różnych dziedzin. Bardzo ważna jest analiza rynku, na który działalność jest kierowana. Kolejnym punktem są plany marketingowe, czyli sposoby promowania danych usług lub dóbr wraz z kosztami. Jeżeli przedsiębiorca planuje zatrudniać pracowników, powinien także uwzględnić ich w biznesplanie jako zasoby ludzkie. Dla potencjalnego inwestora ważne jest także, ile własnych środków zostanie wyłożonych i jakie jest ich źródło. W dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest też, jakie rozwiązania technologiczne ma się zamiar zastosować.
Odpowiednio przygotowany biznesplan jest dźwignią biznesu. Umożliwia on zminimalizowanie ryzyka i zmaksymalizowanie zysków z działalności.