Wu Yi Ggcp6vshppy Unsplash
biznes,  gospodarka

Import z Chin

Masowy import towarów z Chin zalewa rynek nie tylko Polski, Europejski, ale też światowy od wielu lat. Dzieje się to za sprawą wykorzystywania taniej siły roboczej w Chinach do pracy przy masowej produkcji słabej jakości produktów w konkurencyjnie niskich cenach.

Okazuje się, że ludzie przez przez wiele lat nie zdawali sobie sprawy z tego, że tanie produkty z Chin wcale nie są opłacalne. Szybko ulegają zniszczeniu, trzeba je wyrzucać i kupować nowe, co w efekcie wcale nie pomaga nam zaoszczędzić pieniędzy, a tylko zanieczyszcza środowisko. Problem stał się na tyle duży i zauważalny, że na szczęście kontrole celne zaczęły coraz dokładniej sprawdzać certyfikaty i oznaczenia chińskich podróbek. Dzięki temu wiele towarów zatrzymywano na granicy, jednak nie wszystkie partie są możliwe do sprawdzenia i zatrzymania dlatego nadal liczne partie słabej jakości produktów są sprzedawane na naszym rynku.

Import z Chin ma też dobre strony. Powstało tam wiele rzetelnych firm i oddziałów produkcyjnych znanych marek, które oferują produkty dobrej jakości. Tego typu rozwiązania pozwalają na tańszą produkcję i zachowanie wysokiej jakości. W Chinach powstały specjalne „miasta fabryk”. Na ogromnym terenie znajduje się fabryka produktów, a w około niej zbudowane są specjalne osiedla dla wszystkich pracowników. Tego typu rozwiązania sprawiają, że wszyscy pracownicy są maksymalnie wydajni, ich życie kręci się wyłącznie w około fabryki, nigdy nie spóźniają się do pracy, firma zapewnia im jedzenie, rozrywkę, pracę, mieszkanie i pensje. Nigdzie indziej na świecie nie stworzono „miast fabryk” na tak wielką skalę.

Warto kupować produkty dobrej jakości, gdyż te działają lepiej i znacznie dłużej. Słabej jakości sprzęty zanieczyszczają środowisko, psują się, a ponieważ musimy ich kupić kila (zamiast jednego porządnego), tracimy nasze pieniądze zamiast je oszczędzać. Nie należy sugerować się napisem „Made in China”, gdyż wiele chińskich fabryk produkuje teraz wartościowe, nie podrabiane produkty, ale przed każdym kupnem należy je dokładnie sprawdzać i jeśli są dwa razy tańsze od markowych wiadomo, że są dużo gorszej jakości.

Photo by wu yi on Unsplash