man in black jacket and yellow helmet holding black and white fishing rod
pieniądze

Instalacja fotowoltaiczna

Osoby, które do tej pory ogrzewały dom za pomocą ekogroszku lub pelletu powinny zastanowić się nad instalacją fotowoltaiczną. Nie ma nic bardziej ekologicznego niż korzystanie z naturalnej i w 100% odnawialnej energii słonecznej. Oprócz oczywistych zalet względem środowiska naturalnego, warto zaznaczyć, że panele słoneczne pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy związanych z ogrzewaniem w dłuższej perspektywie użytkowania.

Czy warto montować panele słoneczne?

Jeśli budujesz dom, w którym zamierzasz mieszkać do końca życia, albo wprowadzasz się na stałe do gotowego już budynku to odpowiedź brzmi tak! W zasadzie jedyną opcją, aby montaż instalacji fotowoltaicznej był nieopłacalny jest zakup paneli do wynajmowanego domu, albo takiego, który jest naszą własnością, ale i tak zamierzamy go za jakiś czas zmienić na większy, albo w innej lokalizacji. Inwestycja w pozyskiwanie energii z promieni słonecznych to świetny pomysł, ale koszty zwracają się dopiero po ok, 10 latach. W związku z tym musimy być pewni, że za 20 czy 30 lat nadal będziemy mieszkać w tym samym domu i dalej korzystać z paneli słonecznych. Wtedy przyniesie nam to realny zysk i profity z decyzji podjętej kilkanaście lat wcześniej.

Zobacz ciekawe artykuły: parametry ekogroszku i wartość opałowa węgla

Jaki jest koszt inwestycji?

Wszystko zależy od tego jakiej mocy ma być instalacja fotowoltaiczna na dachu naszego domu. Jednak obojętnie na jaki rodzaj się zdecydujemy warto wiedzieć, że istnieją dofinansowania do zakupu i montażu paneli słonecznych. W niektórych przypadkach sięgają one nawet do 85% poniesionych kosztów. Dzięki programom realizowanym przez gminy oraz rząd ludzie coraz częściej decydują się na takie w pełni ekologiczne rozwiązania. To świetna informacja dla wszystkich, którzy troszczą się o losy naszej planety.
Rezygnacja z palenia węglem, ekogroszkiem czy nawet pelletem, który nie jest szkodliwy jak inne materiały, zaczyna się urzeczywistniać, co daje nadzieje na zmniejszenie zjawisk takich jak smog czy dziura ozonowa. Warto pomyśleć nie tylko o aspektach finansowych inwestycji, ale również o środowisku naturalnym, które teraz jak nigdy wcześniej potrzebuje naszych rozsądnych decyzji.