pexels-lukas-296116
biznes,  internet

Jak rozwijać swoje umiejętności komunikacji

Dobra komunikacja to podstawa w każdej dziedzinie życia. Bez niej nie potrafimy precyzyjnie wyrażać swoich myśli, wsłuchiwać się w drugą osobę czy skutecznie rozwiązywać problemy. Jednak nie każdy jest z natury komunikatywny. Na szczęście umiejętności te da się rozwijać. W tym artykule podpowiemy, jak to zrobić!

Jak rozwijać swoje umiejętności komunikacji

Nie ma co ukrywać, komunikacja jest jedną z kluczowych umiejętności w dzisiejszym świecie. Bez niej trudno nam funkcjonować na co dzień, a przede wszystkim osiągać sukcesy w pracy i życiu prywatnym. Warto zatem zadbać o to, by stale rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne. Jak to zrobić?

  • Koncentruj się na słuchaniu
  • Ćwiczemopotrzebne umiejętności
  • Zachowaj otwartość i elastyczność
  • Ćwicz w różnych sytuacjach
  • Szukaj feedbacku

Koncentruj się na słuchaniu

Kluczowa umiejętność w komunikacji, którą często pomijamy, to właśnie słuchanie. Dla większości z nas rozmowa z drugim człowiekiem to przede wszystkim szansa, by powiedzieć coś o sobie. Tymczasem, by dobrze się komunikować, warto umieć słuchać drugiej osoby. Nie tylko ze względu na dbałość o relacje międzyludzkie, ale też z pragmatycznego punktu widzenia – to, co mówi nasz rozmówca, często pomaga nam lepiej zrozumieć sytuację i zacząć działać.

Ćwiczemopotrzebne umiejętności

Nie ma lepszego sposobu na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych niż praktyka. Jeśli chcesz nauczyć się lepiej prowadzić prezentacje, zacznij występować publicznie – od szkoleń dla pracowników po toastmasters. Jeśli chcesz nauczyć się lepiej negocjować, szukaj okazji do negocjacji w swoim życiu prywatnym czy zawodowym. Ćwiczenie pozwala nam wyciągnąć wnioski z własnych błędów i na bieżąco udoskonalać swoje umiejętności.

Zachowaj otwartość i elastyczność

Komunikacja to nie tylko znajomość technik – równie ważne jest, byśmy byli otwarci na nowe sposoby myślenia i różnorodne perspektywy. Nasza skłonność do kategoryzowania ludzi i sytuacji może być przeszkodą w dobrej komunikacji. Zamiast z góry zakładać, że wiemy, jak będzie przebiegała rozmowa, czy jakie zdanie ma nasz rozmówca, zadawajmy pytania i bądźmy gotowi na niespodzianki.

Ćwicz w różnych sytuacjach

Komunikacja ma mnóstwo wymiarów – w zależności od sytuacji, w której się znajdujemy, podejście do rozmowy może się różnić. Dobrze jest, byśmy ćwiczyli w jak największej liczbie różnych kontekstów. Wymieniać można tu sytuacje rozmów z ludźmi z różnymi charakterami, w różnym nastroju, pochodzącymi z różnych środowisk. Z pewnością warto też próbować swoich sił w sytuacjach stresowych czy konfliktowych – nie tylko dla rozwijania umiejętności, ale też dla lepszego radzenia sobie z emocjami w takich sytuacjach.

Szukaj feedbacku

Nie da się nauczyć się wszystkiego samemu – dlatego warto szukać opinii innych. O co dokładnie warto pytać? Na pewno o to, co możemy poprawić w swoim sposobie komunikowania się. Pytajmy również o to, co podoba się innym w naszej komunikacji – to może być bardzo przydatne, by wzmocnić swoje mocne strony. Otwartość na feedback pomoże nam świadomie kształtować swoje umiejętności i stale się rozwijać.

Rozwój umiejętności komunikacyjnych to proces, który nigdy się nie kończy. Warto jednak pamiętać, że każda chwila spędzona na poznawaniu siebie i innych, ćwiczenie swoich umiejętności w praktyce czy szukanie feedbacku, to inwestycja w siebie. A skutkuje to nie tylko większą pewnością siebie czy zdolnością do wyrażania swoich myśli, ale przede wszystkim lepiej funkcjonującym życiem osobistym i zawodowym.