Ryan Graybill 8qesr9bdhhu Unsplash
firma,  inwestycje

Jaki pomysł na biznes na wsi?

Zapewne zastanawiasz się jaki biznes najlepiej otworzyć, aby móc dobrze zrobić. Dodatkowo mieszkasz na wsi lub masz zamiar przeprowadzić się na wieś. W związku z tym pole manewru jest bardzo wąskie. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się gospodarstwa agroturystyczne. Co to takiego?

Gospodarstwo agroturystyczne, to gospodarstwo rolne, które oferuje zainteresowanym osobom – gościom lub pensjonariuszom – formę wypoczynku w warunkach wiejskich. Pensjonariusze wprowadzają się na teren gospodarstwa, czy to do wspólnego domu gospodarzy czy też oddzielnego, specjalnie wybudowanego na te cele budynku, gdzie następnie mają możliwość poznać życie wiejskie od kuchni. Goście mogą mieszkać na terenie takiego gospodarstwa za stosowną opłatą, jak w normalnym hotelu lub też w zamian za przekazanie im produktów pochodzenia roślinnego czy też zwierzęcego, przy wytworzeniu których pomagali podczas swojego pobytu.

Takie gospodarstwo ma więc kilka źródeł dochodu. Pierwsze, podstawowe, to jest opłata z tytułu noclegu oraz wyżywienia. Drugim jest sprzedaż produktów wytworzonych na takim gospodarstwie. Sprzedawać można w sklepie stacjonarnym lub przez Internet.

Warto również utworzyć pasiekę pszczół miodnych. Poza korzyściami związanymi z ochroną środowiska, dodatkowo będziemy mogli pobierać opłaty od okolicznych rolników za zapylanie ich upraw. Na końcu zarabiać można również na sprzedaży miodu oraz produktów z wosku wyprodukowanego przez pszczoły. Dzięki temu powiększymy również ofertę w swoich sklepach oraz usługi w ramach gospodarstwa agroturystycznego.

Kilka źródeł dochodu w ramach jednej działalności gospodarczej jest pewnym pomysłem na biznes. Zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie produkty bio oraz forma gospodarstw agroturystycznych jest bardzo popularna. Ludzie z dużych miast chcą się choć na chwilę wyrwać z miejskiego zgiełku, pokazać swoim dzieciom jak pozyskuje czy produkuje podstawowe produkty pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego, jak na przykład produkcja serów czy wypiekania pieczywa. Gospodarstwa agroturystyczne to obecnie najpewniejsza inwestycja na biznes na wsi. Należy pamiętać tylko o właściwej reklamie.