jp-valery-Qm_n6aoYzDs-unsplash
biznes,  firma,  internet

Kim jest i co robi Elon Musk?

W obecnych czasach mało kto nie słyszał o marce Tesla czy SpaceX, których założycielem i dyrektorem generalnym jest Elon Musk. Ten południowoafrykański milioner i filantrop może pochwalić się całkiem ciekawym życiorysem.

Kariera

Elon Musk rozpoczął karierę w 1995 roku od założenia firmy Zip2, która była związana z oprogramowaniem sieciowym. Po sprzedaży firmy Zip2 uzyskał on pieniądze na kolejną inwestycję, którą była firma X. com, obsługująca płatności z użyciem poczty elektronicznej. Po fuzji z firmą Confinity firmy przekształciły się w PayPal, której głównym celem było skupienie się na usługach transferu pieniędzy. Swoje akcje Elon Musk sprzedał za około 165 milionów. Kolejną firmą, którą założył jest SpaceX (Space Exploration Technologies). SpaceX jest pierwszą prywantną firmą konstruującą rakiety nośne. Pierwszą rakietę Falcon 1 wystrzelono w kosmos w 2006 roku.
Najważniejszą firmą Elona Muska jest niewątpliwie Tesla Inc. (dawniej Tesla Motors), w której jest współzałożycielem. Firma produkuje elektryczne samochody sportowe. Misją firmy jest aby samochody elektryczne trafiały do szerokiego grona odbiorców, co przyczyni się do ochrony środowiska.
Elon Musk posiada w życiorysie wiele innych ciekawych przedsięwzięć, takich jak SolarCity czy BoringCompany, która planuje wykopanie tunelu pomiędzy Nowym Jorkiem a Los Angeles, w celu usprawnienie transportu. Na swoim koncie posiada on również wiele wystąpień w filmach i serialach, w których grał epizodyczne epizody, najczęściej samego siebie. Mogliśmy go obserwować, między innymi w Iron Manie 2, Teorii wielkiego podrywu czy serialu Young Sheldon.

Życie prywatne

Elon Musk ma pięcioro synów z pierwszą żoną, kanadyjską pisarką Justine Musk, nad którymi sprawuję dzieloną opiekę. Jego drugą żoną była brytyjska aktorka Talulahą Riley, z którą rozwiódł się w 2012 roku oraz ponownie ożenił z 2013 roku i znowu rozwiódł 3 lata później. Był również związany z amerykańską aktorką znaną z filmu Aquamen Amber Heard oraz piosenkarką Grimes.

Photo by Jp Valery on Unsplash