800px-Sundar_Pichai_-_SVP,_Android,_Chrome_and_Apps,_Google
biznes,  gospodarka

Kim jest i co robi Sundar Pichai?

Sundar Pichai to obecny dyrektor wykonawczy przedsiębiorstwa informatycznego o nazwie Google LLC. Żonaty z Anjali, ojciec dwójki dzieci. Obecne stanowisko piastuje od 2 października 2015 roku. Z pochodzenia jest hindusem. To właśnie dzięki niemu mobilny system operacyjny Android jest tak popularny i posiada pozycję lidera wśród mobilnych systemów operacyjnych (prawie 90% wszystkich urządzeń mobilnych opartych jest na tym systemie).

Urodził się 12 lipca 1972 roku w Madurai w Indiach. Ukończył Uniwersytet Technologiczny w Kharagpur, gdzie studiował metalurgię i uzyskał tytuł inżyniera. W 1993 roku rozpoczął naukę na Uniwersytecie Stanforda w Dolinie Krzemowej, gdzie uzyskał tytuł magistra. Dodatkowo posiada tytuł MBA (Master of Business Administration), który uzyskał na Wharton School na Uniwersytecie w Pensylwanii w Filadelfii.

Jego poważna kariera zawodowa rozpoczęła się dopiero w kwietniu 2004 roku, a konkretniej w prima aprilis, kiedy to związał się z gigantem z Mountain View. Tego samego dnia zadebiutowała też darmowa skrzynka mailowa gMail. Wcześniej współpracował między innymi z McKinsey & Co oraz Applied Materials, gdzie zatrudniony był jako inżynier. Gdy rozpoczął współpracę z Google (w 2004 roku), przypisany został do zespołu odpowiadającego za przeglądarkę internetową Google Chrome, która miała konkurować z domyślną przeglądarką internetową od Microsoftu – Internet Explorer i pozbawić jej pozycji monopolisty na rynku przeglądarek internetowych. Po 8 latach pracy objął stanowisko menadżera odpowiedzialnego za Google Apps. W tym samym czasie kierował również zespołem odpowiedzialnym za mobilny system operacyjny o nazwie Android.

Ciekawostką jest fakt, że patrząc na jego zasługi dla rozwoju rynku produktów i usług mobilnych, jak na ironię losu, swój pierwszy telefon otrzymał w wieku 12 lat. Warto zaznaczyć, że nie był to telefon komórkowy, lecz… tarczowy. Do dziś w wielu książkach i stronach internetowych

Obecnie niejedna firma chciałaby mieć u siebie Sundara Pichaia. Na przestrzeni ostatnich lat zabiegało niego między innymi Twitter czy Microsoft. Niewątpliwie jest jednym z największych żyjących obecnie geniuszy na świecie. Dodatkowo imigrantem z Indii, który zrobił światową karierę w USA.

Foto: Maurizio Pesce [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons