glenn-carstens-peters-npxXWgQ33ZQ-unsplash
biznes,  firma

Kto może założyć startup?

Startup w Polsce może być założony przez każdą osobę która ukończyła 18 rok życia lub nie jest pełnoletnia ale współwłaścicielem jest jedno z rodziców. Tworzenie startupów jest obecnie dosyć powszechnym zjawiskiem na rynku ze względu na łatwość w ich zakładaniu jak i szansę na szybki i spory zarobek.

Liczba inwestorów zainteresowanych tego typu biznesami z roku na rok wzrasta co stwarza okazje do wprowadzenia swojego produktu na rynek z powodzeniem. Dlatego swoje patenty w startupach oferują nie tylko bogate firmy ale również w dużej mierze młodzi biznesmeni chcący zaprezentować się w branży swymi innowacyjnymi produktami. Wielkim wsparciem dla startupów są tak zwane platformy croundfundingowe poprzez które można prezentować swoje produkty w celu zdobycia inwestorów.

Zbierając w ten sposób pieniądze od osób dobrowolnie je wpłacających, właściciel startupu ma możliwość uzbierania potrzebnej ilości gotówki w krótkim czasie i rozpocząć produkcje i dystrybucje danego produktu praktycznie bez wkładu własnego, bazując wyłącznie na dobrej woli inwestorów chcących wesprzeć jego działania, Swoje startupy zakładają również artyści tacy jak malarze, publikując na stronach croundfundingowych swoje obrazy i poszukując,,dobroczyńców” wrażliwych na sztukę.

Autorzy książek zwłaszcza z poszczególnych nisz i subkultur artystycznych również posługują się tego typu wsparciem, pomagającym im wydać książkę. Większość osób zakładających startup w polsce to ludzie którzy mają pewne doświadczenia biznesowe takie jak własna firma czy inwestowanie na przykład na giełdach papierów wartościowych.

Według statystyk są to w większości osoby po 30 roku życia i tylko około 25% z nich to kobiety. Dużą część tych osób stanowią ludzie którzy wrócili z zagranicy ze sporym kapitałem który postanowili zainwestować we własny biznes, chcąc zaangażować do tego również innych inwestorów. Polskie startupy mają w większości dwóch założycieli dzielącymi się po równo odpowiedzialnością i zyskami danej jednostki biznesowej.