Luca Bravo 9l 326fiszk Unsplash
biznes,  internet,  inwestycje

Najbardziej znane startupy

W Polsce znane zaledwie od kilku lat jednak na świecie istnieją już od bardzo długiego czasu  Przez ten okres zgromadziły astronomiczne sumy  pieniędzy przy zastosowaniu niewielkich nakładów finansowych. Startupy których wartość wynosi ponad miliard dolarów mają bardzo charakterystyczną nazwę, mówię się że są jednorożcami.

Ich powszechność rośnie, jednak nie każde przedsiębiorstwo tego rodzaju jest w stanie osiągnąć sukces ponieważ nie ma tu konkretnego modelu biznesowego. Skupiając się na najbardziej znanych startupach można  wymienić następujące firmy.
Uber – jego wartość doszła do aż 68 mld dolarów. Jest jedynym z najdroższych startupów na świecie. Uber zajmuję się branżą transportową, którą zrewolucjonizował przez co rozwinęła się w wysokim stopniu. Firma została założona przez Travisa Kalanicka.
Aribnb – zajmuje drugie miejsce za uberem i jest warty 30 mld dolarów. Jego celem jest szukanie lokatorów chętnych do wynajęcia mieszkań.
Palantir – jest na trzecim miejscu i jego wartość osiągnęła 20. 5 mld dolarów. Zajmuje się przetwarzaniem dużych ilości informacji. Współpracuje z FBI, wywiadem czy wojskiem amerykańskim. Prezesem jest Alex Karp natomiast jego założycielem jest Peter Theil.
Snap– warty 18, 19 mld dolarów. Dziedzina, którą się zajmuje są media społecznościowe. Prezesem tej firmy został Evan Spegiel.
Wework– startup warty 16, 9 mld dolarów. Założycielem jest Miguel McKelvey oraz Adam Neumann. Zajmuje się wykonywaniem usług biznesowych.
Spacex– warty 12 mld  dolarów. Firma związana z astronomią. Wsyłała nawet rakiety chociaż nie wszystkie z powodzeniem dotarły do celu. Załozycielem jest Elon Musk, który jest współtwórcą Paypal.
Pinterest– warty 10, 47 mld dolarów. Jest to platforma społecznościowa skupiająca się w ostatnim czasie na rozwoju rynków zagranicznych m. in francuskim, brytyjskim. Prezesem tej platformy jest Ben Silbermann.
Dropbox – jego wartości jeat dużo mniejsza niż Ubera jednak warty jest 10 mld dolarów co nie jest złą sumą. Współpracuje z klientami biznesowymi. Prezesem dropbox jest Drew Huston.

Photo by Luca Bravo on Unsplash