Karty kredytowe
pieniądze

Plastikowe pieniądze

Płacenie bezgotówkowe jest coraz popularniejsze w dzisiejszych czasach. Karty kredytowe, przelewy czy płacenie z aplikacji w telefonie wypiera tradycyjną gotówkę. Jest wygodniejsze zarówno w użytkowaniu jak i transporcie.

Nie musimy nosić grubego portfela, ba nie musimy mieć go wcale. Karty kredytowe ułatwiają życie jednak czasem mogą bardzo zaszkodzić. Musimy być ostrożni, ponieważ coraz częściej zdarzają się kradzieże z kont bankowych. Wystarczy że ktoś posiądzie nasz numer pin i zhakuje kartę i możemy się pożegnać z naszymi oszczędnościami. Złodzieje wymyślają coraz więcej i coraz bardziej doskonalszych technik podrabiania kart i kradzieży właśnie tych danych. Nie którzy uważają również, że przez karty kredytowe wydaja więcej i nie potrafią oszczędzać. Możliwe, że coś w tym jest jednak zależy to tylko od naszej woli. Wyróżniamy kilka rodzai kart.

Karty debetowe– są to karty którymi płacimy pieniędzmi które posiadamy, chyba że mamy na niej uruchomiony debet. Wtedy możemy zapłacić 1000 zł więcej niż mamy na koncie. Zadłużenie jest wyrównane po wpłynięciu pieniędzy na konto.
Karty kredytowe– są kartami które nie są powiązane z naszym kontem. Pieniądze które na nich są, pochodzą z kredytu przyznanego przez bank. Płacimy pieniędzmi bankowymi. Minusem jest to że przez nieuwagę możemy wydać więcej niż możemy oddać.
Karty przepłacone mają one własne konta na które wpłacamy pieniądze. Możemy wydać tylko tyle pieniędzy ile mamy w danej chwili na koncie. Jest to o wiele bezpieczniejsze i nie daje nam możliwości zadłużenia.

Niektóre typy kard posiadają coś takiego jak okres bez odsetkowy. Jest to czas w którym bank nie nalicza sobie prowizji za korzystanie z karty i wydane pieniądze. Karty dają nam wiele dobrego. Możemy mieć orientacje na to ile pieniędzy wydajemy i na co. Nie musimy się również martwić o ewentualną kradzież ponieważ jednym telefonem zastrzeżemy kartę i nie stracimy środków. Mimo wszystko należy uważać i pilnować zarówno karty jak i dbać by jej numer pin pozostał tajemnicą.