facility management
firma,  inwestycje

Profesjonalne usługi facility management

Facility Management to nowoczesna usługa, która zyskuje obecnie w naszym kraju należne miejsce jako jeden z ważniejszych sektorów biznesu. Jest to dyscyplina która wkracza na tradycyjnie uprawiany grunt zarządzania nieruchomościami.

Facility Management to usługa polegająca na kompleksowej obsłudze nieruchomości. Jej priorytetowym zadaniem jest sprawowanie szeroko pojętej opieki nad budynkiem, w szczególności polegającej na obniżeniu kosztów jego utrzymania, podnoszeniu jakości oferowanych w nim usług oraz podnoszeniu jego wartości rynkowej.
Dynamiczny rozwój w naszym kraju inwestycji budowlanych, jaki ma miejsce na przestrzeni ostatnich lat, owocuje niezwykle szybkim rozwojem na rynku usługi facility management.

Z jej usług korzysta coraz więcej właścicieli nowoczesnych nieruchomości. Dzieje się tak z dwóch zasadniczych powodów. Otóż po pierwsze większość dużych obiektów realizują na polskim rynku inwestorzy zagraniczni, którzy traktują swoją nieruchomość jako zasób strategiczny wymagający ponoszenia możliwie niskich kosztów na etapie wykonawstwa, a później jego dalszej eksploatacji. W takim przypadku usługa facility management jest niezbędna, gdyż zarządzanie to ma przecież na celu utrzymanie obiektu w należytym stanie ponosząc jednocześnie jak najmniejsze koszty.

Pojawiające się oraz już istniejące na rynku fundusze inwestycyjne masowo kupują nieruchomości, a właścicielom tych obiektów zależy na tym, aby ich wartość nieustannie rosła, a tym samym aby stopa zwrotu wniesionego kapitału była możliwie jak najwyższa. Po drugie rynek nieruchomości w naszym kraju w coraz większym zakresie działa w ramach rosnącej konkurencji, która to napędza korzystanie z możliwości jakie daje facility management. Coraz bardziej zaczynają liczyć się korzyści takie jak: jakość, pewność, szybkość reagowania oraz perfekcyjna znajomość technologii procesów zarówno na etapie wykonawstwa jak i późniejszej eksploatacji.
Obecnie na rynku istnieje coraz więcej profesjonalnych firm świadczących usługi facility management.

Zakres obowiązków świadczonych przez pracowników tych firm jest bardzo rozległy. W wielu przypadkach firmy te zaczynają świadczyć swoje profesjonalne usługi już na etapie projektowania budynku, natomiast po oddaniu obiektu do użytku zakres usług staje się jeszcze bardziej rozległy. Każdy przewidujący inwestor powinien korzystać z doradztwa profesjonalnej firmy FM i z jej wiedz dotyczącej znajomości rynku oraz spodziewanej efektywności ekonomicznej planowanej inwestycji. Niezwykle ważna jest współpraca z firmą facility management już na etapie projektowania, gdzie podejmowany jest szereg ważnych decyzji przesądzających o kosztach realizacji obiektu oraz jego opłacalnej eksploatacji.

Każda wyspecjalizowana w tym zakresie firma potrafi profesjonalnie doradzić inwestorowi jak zarządzać energią, telekomunikacją, bezpieczeństwem przeciwpożarowym, ochroną obiektu, utrzymywaniem zieleni w otoczeniu oraz bieżącą konserwacją. W ostatnim czasie firmy facility management cieszą się na polskim rynku budowlanym coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, gdyż dzięki takim profesjonalnym usługom właściciele obiektów mogą czerpać z nich ogromne zyski.

Photo by Essow Kedelina from Pexels