Umiejętna ocena ryzyka kluczem do sukcesu
firma

Umiejętna ocena ryzyka kluczem do sukcesu

Prowadzisz firmę. Rozwija się ona stopniowo, nie przewidujesz nagłych wzrostów sprzedaży. Nie inwestujesz więc w jej rozbudowy, ponieważ nie widzisz póki co. Przychodzi jednak taki moment w biznesie.

Następuje szybki wzrost sprzedaży, przybywa klientów, przybywa obowiązków. Niestety pracownicy jak i infrastruktura nie ma możliwości obsługi takiej ilości klientów. Musisz więc zwolnić, nie obsługujecie tylu klientów, przeprowadzacie przez pewien czas reformę firmy, dostosowujecie ją do obsługi takiej ilości klientów.

Niestety po tym czasie wasza sprzedaż spadła, nie ma tylu klientów, ponieważ skorzystali oni z oferty konkurencji. Zastanawiacie się czy można było to przewidzieć ? Otóż tak. Każdy przedsiębiorca powinien oceniać wszystkie szanse i zagrożenia jaki są związane z prowadzeniem działalności. Kluczem do sukcesu jest zarządzanie ryzykiem. Po nim następuje analiza ryzyka które wykryliśmy. Pozwala to na zrozumienie danego ryzyka, umożliwi to przewidzenie wzrostu lub spadku sprzedaży oraz przygotowanie się do niego. Możemy dokładnie zaplanować schemat działania i ewentualne inwestycje.

Należy pamiętać o cykliczności tych operacji. Nie możemy wykonać ich raz i przestać. Aby w pełni ograniczać ryzyko należy co najmniej raz w miesiącu dokonywać przeglądu ryzyk i dokładnie analizować wszelkie zmiany. Pozwoli to na dokładniejsze zrozumienie tych, że mechanizmów i wyrobienie swojego sposobu reagowania i przewidywania tych że zjawisk. Jeśli natomiast nie mamy przekonania co do pełnego zarządzania ryzykiem możemy objąć takim programem tylko nowo wprowadzane projekty.

Takie zarządzanie ograniczy ryzyko utraty wielu pieniędzy oraz zaskoczenia pewnymi sytuacjami. Daje ono pewien spokój właścicielowi przedsiębiorstwa i nie pozwala na jego zaskoczenie. Wiele dużych korporacji wybiło się na rynku właśnie dzięki tym metodą i nadal ją stosują aby zarobić jeszcze więcej i być bardziej przygotowanym na zmiany rynkowe. Bądź przedsiębiorcą przyszłości i zacznij oceniać ryzyko już dziś. Koniec z niepewnością.

Photo by GEORGE DESIPRIS from Pexelsa