alex-litvin-MAYsdoYpGuk-unsplash
firma

Zadbaj o zdrowie swojego projektora

Projektory multimedialne są urządzeniami bardzo popularnymi w naszych czasach. Spotykamy je w szkołach, bankach, urzędach, firmach. Jednym słowem wszędzie tam gdzie odbywają się spotkania, narady, czy kampanie marketingowe. Służą nam one zarówno do pracy, nauki, jak i rozrywki.

Coraz z powodu postępu technologicznego, i coraz niższych cen sprzętu, praktycznie każdy może sobie pozwolić na zakup tego urządzenia. Możemy dzięki niemu zbudować sobie własne kino domowe, pograć w gry czy inne tego typu formy rozrywki. Jednak niewiele osób wie jak działa tego typu urządzenie ? Jak wyświetla obraz oraz jak należy się z nim obchodzić. Często pojawia się również pytanie: Jaki projektor do jakich zadań ? Mam nadzieję że odpowiem na wszystkie te pytania.

1. Jak działa projektor i jakie są jego rodzaje ?

Projektor składa się lampy będącej źródłem światła, soczewek kształtujących je w odpowiedni sposób oraz urządzeń i mechanizmów nadającym mu odrwienie kolory i kształt. W zależności od rodzaju projektora może się ten mechanizm różnić. Pierwsze typ projektorów to projektory DPL. Tutaj za obróbkę światła odpowiada mikroprocesor. Jest on zbudowany z milionów luster, są one mikroskopijne, są kwadratami których bok ma 16 mikronów oraz posiadają zakres rucu na poziomie 12 stopni, a każdy z nich odpowiada za jeden piksel. One kierują światło na obrotowy układ który odpowiada za odpowiedni kolor. W tej technologi źródłem światła jest lampa o bardo dużej mocy. Powoduje ona emisje bardzo dużej ilości ciepła oraz konieczność wentylacji wnętrza projektora aby zapobiegać jego spaleniu. Drugie są projektory LCD. Tutaj technologia wyświetlania jest nieco inna.


Naprawa instalacji multimedialnych – zobacz gdzie znajdziesz najlepszych fachowców


Obraz generowany jest przez matrycę ciekłokrystaliczną która naświetlana jest przez bardzo silną lampą. Polega na tym że światło z lampy halogenowej jest rozszczepiane przez specjalne filtry. W momencie gdy światło przechodzi przez matryce pojedyncze piksele mogą być otwarte aby przepuścić światło, lub zamknięte aby je zablokować. Dzięki temu następuje dopasowanie jasności obrazu generowanego na ekranie. Jakie są zalety tej technologii. Na pewno to, że obraz jest bardziej ostry, kolory są wyraźne a kontury równomiernie doświetlone. Jednak projektory DLP również mają swoje zalety. Wyświetlają bardzo płynny obraz, o doskonałych kontrastach ale łagodnych i stonowanych kolorach. Jak widać każdy jest inny i może się sprawdzić w innych zadaniach.

2. Ratunku awaria !!

Projektor jak każde urządzenie może ulec awarii. Czy to przez złe użytkowanie, czy to przez uszkodzenia mechaniczne, czy po prostu zużyciem sprzętu. Części projektorów które najczęściej się wymienia to lampy. Dzieje się tak dlatego że ten element zużywa się najszybciej i po przepracowaniu określonej ilości godzin konieczna jest wymiana. Mogą się też zdarzyć również przepalenia i spalenia tranzystorów i innych elementów na płytkach scalonych. Zdarza się to bardzo sporadycznie, żeby nie powiedzieć że praktycznie wcale. No ale nie zapominajmy o uszkodzeniach mechanicznych. Mam na myśli wszelkie upadki, zrzucenia projektora z blatu oraz zalania i zamoczenia. Takie usterki są dość problematyczne, a często nawet nie daje się ich naprawić. Oczywiście nasz serwis robi wszystko aby nasi klienci byli zadowoleni, lecz czasem bardziej opłacalny jest zakup nowego urządzenia. Dlatego warto dbać o swój sprzęt aby służył jak najdłużej. Czasem uszkodzeniu ulegnie zasilacz, wymienia się go wtedy na nowy, lecz jak wszystko wiąże się to również z kosztami. Przy pracy z tego typu urządzeniami konieczne jest zachowanie precyzji, mówimy tu w końcu o bardzo małych i delikatnych układach optycznych. Nasi specjaliści zajmują się tym z wielką starannością. Nigdy nie wykonujemy niczego w znacznym pośpiechu, ponieważ mogło by to skutkować zaniedbaniami i nie dokładnym złożeniu sprzętu. Jesteśmy serwisem który zna się na swojej branży i wie jak do tego podchodzić. Wykonujemy wszelkie czyszczenia okresowe. Co to oznacza ?


Serwis projektorów NEC – naprawa profesjonalnych projektorów


W czasem wentylatory zbierają kurz we wnętrzu urządzenia. Prowadzi to do zwiększenia temperatur i gorszej cyrkulacji powietrza. Może to doprowadzić do przegrzania urządzenia. Zbyt wysoka temperatura może wypalić filtry barwne, polaryzacyjne i elementy kanałów wentylacji, zniszczyć chipy, panele LCD i lampę. Czyszczenie filtrów należy do czynności niezbędnych aby nie narażać układu optycznego na działanie wysokiej temperatury i przedłużyć „życie” projektora. Warto też czasem wyczyścić filtry które też tego wymagają. Czyszczenie może być również konieczne po eksplozji lampy. Która w wyniku przepracowania i przegrzania wybucha i zanieczyszcza całe uradzenie. Dbajmy również o układ optyczny projektora i czyśćmy go regularnie. Nasi pracownicy doradzą również w sprawie zakupu urządzenia do danej pracy, pomieszczenia i specyfikacji. Służymy państwu radą i naszymi latami doświadczeń. Zapraszamy do naszego serwisu. Istnieje również możliwość wysyłki projektora za pomocą poczty lub przesyłką kurierską. Jesteśmy do usług. Zapraszamy na stronę i do siedziby firmy.

Photo by Alex Litvin on Unsplash