Co to jest rolowanie obligacji? Najprościej mówiąc, rolowanie obligacji polega na tym, że zamiast wykupować obligacje, których termin zapadalności już minął zmieniamy je w obligacje nowej emisji. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla banków sprzedających obligacje, gdyż w terminie, w którym powinni zwrócić „pożyczone” pieniądze obligatariuszowi, emitent zatrzymuje je sobie.
Obligatariusze (czyli osoby, które wcześniej wykupiły obligacje) nie otrzymują swoich pieniędzy, tylko nowe obligacje na dogodnych warunkach. Banki często zachęcają do tego typu rozwiązań kusząc podwyższonymi procentami zysków, co jest z korzyścią dla obydwu stron, jednak tylko pod warunkiem, że nadal chcemy inwestować w obligacje.
Jeśli natomiast mamy lepszy sposób na ulokowanie pieniędzy, albo chcemy założyć biznes, czy kupić dom nie powinniśmy dawać się skusić na tego typu rozwiązanie, gdyż będziemy stratni. Obligacje nigdy nie będą bardziej opłacalne, niż dobrze prosperujący biznes. Dlatego właśnie każdorazowo powinniśmy dokładnie przemyśleć tego typu oferty.
Jeśli jesteśmy gotowi na kupno domu za zaoszczędzone pieniądze, albo mieszkania na wynajem, które będzie nam przynosiło regularne, comiesięczne zyski, to nie powinniśmy ulegać pokusie wyższemu oprocentowaniu na zrolowanych obligacjach. Decydując się na zrolowanie obligacji musimy pamiętać, o ważnym aspekcie prawnym określającym zgodność ze: „Szczegółowymi Zasadami Działania Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych” (§ 234), które mówią nam, że zamiana obligacji, na obligacje rolowane następuje w dniu, w którym je wykupujemy.
Także powinniśmy przeprowadzić wszelkie działania doprowadzające do zrolowania naszych obligacji jeszcze nim przyjdzie termin wykupu obligacji. Trzeba pamiętać, że nim zdecydujemy się na zrolowanie naszych obligacji musimy dokładnie zapoznać się z proponowaną nam przez emitenta ofertą, wynegocjować jak najlepsze warunki dla siebie wykupu lub zamiany obligacji, oraz o tym, by zawsze wykupować swoje obligacje w terminie.