Alesia Kazantceva Vwcplbhglyc Unsplash
biznes,  gospodarka,  inwestycje

Własny biznes w Polsce

Polska jest krajem znajdującym w Europie Środkowej, położonym między Morzem Bałtyckim na północy a dwoma pasmami górskimi (Sudety i Karpaty) na południu co daje szerokie spektrum biznesowe dla przedsiębiorstw turystycznych oraz wydobywczych.

W czasach komunizmu czyli do 1989 roku prowadzenie prywatnych interesów było znacznie utrudnione przez restrykcyjnie prowadzoną inwigilację ludności na wielu płaszczyznach takich jak edukacja, praca zawodowa oraz działalność publiczna. Do prowadzenia biznesu na szerszą skalę były predestynowane głównie wielkie firmy przemysłu ciężkiego, które były zwykle kontrolowane przez partyjnych działaczy. Wraz ze zmianą ustroju na demokrację, prym zaczęły wieść przedsiębiorstwa małe i średnie.

Polskie rynek otworzył się na zachodnie produkty i coraz więcej osób zaczęło myśleć nad założeniem swojego interesu. Był to okres ciężki dla Polaków jednak najwytrwalsi odnajdywali się na nowym rynku zbytu. Po 2004 roku i przyłączeniu się Polski do Unii Europejskiej gospodarka wkroczyła na jeszcze wyższy poziom, dzięki dotacjom unijnym Polacy mogli na szerszą skale inwestować we własne interesy mając zaplecze gotówkowe. Co raz więcej inwestorów z za granicy zaczęło się interesować rozwojem polskich firm.

Projekty unijne przyspieszały rozwój przedsiębiorstw i tworzyły miejsca zbytu w branżach takich jak ochrona środowiska w postaci sprzętów umożliwiających korzystanie z energii odnawialnej takiej jak słońce, woda czy wiatr. Produkt krajowy brutto ciągle rośnie co daje dobre prognozy dla przyszłych biznesmenów, zwłaszcza że Polska jest w trójce najszybciej rozwijających się gospodarczo państw w Europie.

Według zapowiedzi niektórych specjalistów mimo widocznie pozytywnych zmian polski rynek może nie wytrzymać tempa obecnego rozdysponowywania pieniędzy przez rząd co może prowadzić na przykład do inflacji. Mimo tej negatywnej perspektywy są ekonomiści którzy w opozycji do sceptyków prognozują bardzo korzystną dla polskich biznesmenów przyszłość i wysokie skoki wynagrodzeń oraz podniesienie standardów życia w najbliższych latach.