Neonbrand Aojguijkobc Unsplash
biznes,  gospodarka,  pieniądze

Co to jest Bank Światowy?

Bank Światowy to instytucja udzielająca wsparcia finansowego krajom, która przede wszystkim ma na celu walkę z ubóstwem na świecie. Nie jest to jednak typowy bank jak wiele innych ponieważ nie jest nastawiony on na wysokie zarobki poprzez oprocentowanie pożyczanych środków finansowych.

Mówiąc wsparcie finansowe należy mieć na myśli udzielanie kredytów na bardzo korzystnych warunkach dla danych krajów czasem nawet nieoprocentowanych. Oczywiście kredytobiorcy muszą przeznaczyć te pieniądze na konkretne inwestycje związane m. in. z edukacją, administracją, infrastrukturą, rolnictwem, zdrowiem czy ochroną środowiska, o której jest coraz głośniej. Instytucja ta powstała wiele lat temu.

Dokładnie w 1944 roku podczas konferencji w Bretton Woods, a obecna siedziba mieści się w Waszyngtonie i liczy 189 państw. Początkowo celem banku była pomoc państwom Europy, które ucierpiały podczas II wojny światowej. Aby móc je odbudować potrzebne były pieniądze, których owe państwa nie miały. Pierwszy raz udzielił pożyczki zniszczonej Francji na jej odbudowę w 1947 roku w kwocie 250 mln dolarów. Była to połowa kwoty, o którą wnioskowano. Francja nie była jedyna w kolejce po wsparcie finansowe. Oprócz niej wnioski składała także Polska i Chile.
Bank swój kapitał posiada ze składek opłacanych przez przynależne kraje członkowskie, ze spłaconych pożyczek, a także emisji obligacji. Bardzo duży wpływ na Bank mają państwa wysoko rozwinięte tj. Stany Zjednoczone, Japonia, Chin. Obecnie osobą, która jest odpowiedzialna za bank światowy jest prezes David Malpass.

Zgodnie z tradycją na prezesa owego banku zawsze był wybierany obywatel USA i tak jest do tej pory. W 1947 wszedł w życie tzw. plan Marshalla. Zgodnie z tym planem państwa zachodnie otrzymywały pomoc z innych zródeł natomiast Bank Światowy mógł skierować swoją pomoc do krajów z poza europy. Mogłoby się wydawać ze Bank Światowy jest jedną instytucją, gdyż tak można wywnioskować po nazwie 'bank’. Jednak tak nie jest, składa się on z dwóch instytucji tj. Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju i Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju. Jest on również częścią ONZ.

Photo by NeONBRAND on Unsplash